چگونه فردی کاریزماتیک باشیم؟

به گزارش وبلاگ بازآفرینی، احتمالا شنیده اید که می گویند فلانی مهره مار دارد؛ این یعنی همان کاریزما که به فرد قدرت می دهد تا به طرزی گیرا در کانون توجه قرار بگیرد و به هر جمعی که وارد می گردد، دیگران را درست مثل آهنربا به سمت خود جذب کند. اگر شما نیز تصمیم دارید به شخصیتی کاریزماتیک تبدیل شوید و روابط اجتماعی پیروز تری را برای خود رقم بزنید، پیشنهاد می کنیم در ادامه با ما همراه باشید تا با 29 اصل از اصول کاریزماتیک بودن آشنا شوید.

چگونه فردی کاریزماتیک باشیم؟

وبلاگ بازآفرینی| حتما شنیده اید آنچه بیش از زیبایی ظاهری می تواند در محبوبیت افراد نقش داشته باشد، جذابیت شخصیتی آنهاست. اینکه بتوانید فرد جذابی باشید، فرهمندی، گیرایی و یا کاریزمای شخصیتی داشته باشید می تواند از شما فرد بسیار دوست داشتنی و محبوبی بسازد و در بعضی موارد سبب به وجود آوردن موقعیت های بیشتری در زندگی اجتماعی و فردی تان گردد

به گزارش وبلاگ بازآفرینی، احتمالا تا به حال برای تان پیش آمده که در خصوص یکی از اطرافیان خود به دیگران گفته باشید که فلانی مهره مار دارد. یا در خصوص او مثال آهنربا را به کار ببرید که هر فردی را به خود جذب می نماید. درست است که بخشی از این جذابیت ها، همچون استعداد ذاتی به بعضی افراد داده شده، اما نمی توان نقش موثر آموزش و محیط را بی اهمیت دانست. اگر می خواهید بدانید که شما هم در گروه افراد کاریزماتیک قرار دارید یا خیر، می توانید مواردی را که در ادامه به شما معرفی خواهد شد را آنالیز نموده و از خود بپرسید که آیا این خصوصیات را دارا هستید یا نه.

کاریزما، اعتماد به نفس نیست، اما نشان دادن اعتماد به نفس می تواند شما را کاریزماتیک تر کند، زیرا اعتماد به نفس شما موجب تداعی احساس خوشایند در دیگران می گردد و توانایی های تان را باورپذیرتر می نماید. اگر دیگران شما را به عنوان یک فرد دارای اعتماد به نفس ببینند، طبیعتا می خواهند در اطراف تان باشند. حالا چگونه اعتماد به نفس داشته باشید:

مثبت باشید. آن هایی که اعتماد به نفس دارند، به طور کلی مثبت هستند، زیرا آن چه که هستند و آن چه که انجام می دهند را دوست دارند. مکالمات تان را با عیب جویی از دیگری، ایراد دریافت از یک مکان و یا انتقاد از یک شخصیت سیاسی شروع نکنید. در عوض، روی مواردی که دوست شان دارید تمرکز کنید، تا دیگران مجذوب تان شوند و مایل باشند کنارتان بمانند. اگر طوری به نظر بیایید که انگار از هر چیزی که سر راه تان قرار می گیرد متنفرید، افراد نگران خواهند شد که مبادا امواج منفی شما به آن ها هم سرایت کند.

با اعتماد به نفس حرف بزنید. حرف زدن با اعتماد به نفس به این معنی نیست که بیشتر یا بلندتر از دیگران صحبت کنید. در خصوص موضوعی مهم حرف بزنید، بدون اینکه هدف تان مجاب کردن دیگران باشد. با آرامش صحبت کنید و کلام تان شفاف و آشکار باشد. با تغییر تُن صدا، ریتم و لحن تان، روی مهم ترین کلمات تان تأکید کنید تا کلام تان جالب و جذاب جلوه کند. برای تمرین صحبت کردن با اعتماد به نفس، می توانید حرف های خودتان را ضبط نموده تا از وجود اعتماد به نفس در هنگام حرف زدن خود اطمینان حاصل کنید.

برای اینکه فردی با اعتماد به نفس به نظر بیایید، در ابتدا باید اعتماد به نفس در خودتان را باور داشته باشید. آن هایی که واقعا از اعتماد به نفس برخوردارند، هر چه که هستند، هر کاری که انجام می دهند و هر ظاهری که دارند را دوست داشته و پذیرفته اند. اگر در درون تان اعتماد به نفس را احساس نمی کنید، روی ویژگی های خوب تان تمرکز کنید، نقص های تان را بشناسید و به شرایط ظاهری تان برسید تا نشان دهید این موضوع برای تان مهم است.

اگر همچنان بر روی پرورش اعتماد به نفس درونی تان کار می کنید به خاطر داشته باشید که صدایی سرشار از اعتماد به نفس، پوشش درخور و مناسب و زبان بدن خوب و قوی یاری زیادی به این موضوع خواهد نمود.

زبان بدن شما می تواند بیان نماینده احساسات شما نسبت به خودتان باشد تا از این طریق در نظر دیگران دست یافتنی تر و خوش برخوردتر جلوه کنید. زبان بدن نادرست باعث می گردد تا در نظر دیگران خجالتی یا بی اراده جلوه کنید، پس باید به گونه ای رفتار کنید که اعتماد به نفس، تعهد و زنده بودن تان را نشان دهید. در اینجا نحوه انجام کار آمده است:

یک فرد کاریزماتیک، صاف می ایستد و با قدم های محکم و مصمم راه می رود، با غرور در جمع غریبه ها حاضر می گردد و آماده پذیرفتن فرصت های جدید است. یک فرد کاریزماتیک به جای جمع کردن دست هایش بر روی سینه خود، از آن ها برای ایما و اشاره استفاده می نماید.

شرایط بدنی تان را بهتر کنید. هیچ چیزی به مانند شرایط بدنی خوب و مناسب، نمی تواند اعتماد به نفس تان را نشان دهد. صاف بنشینید و محکم بایستید، اما خشک و انعطاف ناپذیر نباشید. وقتی با کسی ملاقات می کنید دستانش را محکم بفشارید و به چشم هایش نگاه کنید. هنگام حرف زدن با دیگری و یا حتی وقتی که فقط منتظر هستید، زبان بدن مثبتی از خود نشان دهید. رو به کسی که با او حرف می زنید بنشینید، پاهای تان را روی هم نیندازید، بازوهای تان را هم ضربدری نکنید و دست های تان را هم از صورت تان دور نگه دارید. نگاه تان آرام باشد، بی قرار نباشید و نگرانی و اضطراب را هم منتقل نکنید.

به حرکات تان دقت کنید. آیا وقتی صحبت می کنید، زبان بدن تان مکمل گفتارتان است؟ نگران، بی دقت و یا خسته و دل زده به نظر نمی رسید؟ اگر در خصوص چیزی هیجان زده باشید، زبان بدن تان این هیجان را منتقل نمی نماید؟

جلوی آینه تمرین کنید. جلوی آینه صحبت کنید و یا حتی وانمود کنید در حال مصاحبه با کسی هستید. چشم های تان چگونه است؟ دست های تان چطور؟ آیا شبیه یک سیاست مدار زرنگ حرف می زنید یا یک شخصیت کاریزماتیک؟ در صورتی که کسی حتی صدای تان را نشنود، آیا متوجه انتقال احساسات شما خواهد شد؟ به طور مداوم تمرین کنید و مواردی را که برای بهتر شدن می بایست روی آن ها کار گردد، یادداشت کنید.

سعی کنید زبان بدن کسی که با شما مصاحبه می نماید را تقلید کنید، در این صورت قادر خواهید بود به شیوه ای غیرکلامی به او نزدیک تر شوید. اگر طرف مقابل تان سر و دستش را خیلی حرکت می دهد شما هم می توانید همین کار را انجام دهید، البته اگر فرد خیلی محتاط و موقری باشد نباید خیلی از حرکات سر و دست تان بهره ببرید.

وقتی مشغول صحبت کردن با دیگران هستید، به چشم های شان نگاه کنید. نه به این معنا که به او خیره شوید، اما این طور هم نباشد که جز طرف مقابل به دور و برتان و هر جای دیگر نگاه بیندازید. نه فقط با صدا بلکه با چشم های تان هم توجه شان را جلب کنید. موبایل و ساعت تان را چک نکنید یا دنبال صحبت با کسی غیر از فرد مقابل تان نباشید، در غیر این صورت به نظر می رسد حواس تان به گفت وگوی تان نیست.

به زبان بدن افراد دیگر هم توجه کنید. ببینید حرکات آن ها تا چه اندازه مصنوعی است یا با کلام شان سازگار نیست. این افراد، بی ثبات یا غیرقابل اعتماد از آب در می آیند. حتما کسانی را هم می بینید که از زبان بدن شان فوق العاده خوب استفاده می نمایند. آن ها به طور کلی کسانی هستند که از مهارت های ارتباطی مؤثری برخوردارند و قابل اعتمادتر و سزاوارتر به نظر می رسند. این اشخاص معمولا هنرپیشه های پیروز، رهبران مذهبی و دانشمندان هستند. در خصوص استفاده از زبان بدن، نمونه های خوب و بد را پیدا نموده، سپس با دقت به آن ها نگاه کنید و نکات لازم را یاد بگیرید.

در هنگام ملاقات با افراد بدون هیچ دلیلی لبخند بزنید. لبخند شما نشان دهنده اشتیاق تان برای آشنایی با طرف مقابل است.

فرقی نمی نماید با چه کسی صحبت می کنید، باید همواره سعی تان این باشد که طرف مقابل تان را جذب کنید و رفتارتان حس خاص بودن را تداعی کند. برای داشتن کاریزمای واقعی، باید بتوانید در خصوص هر موضوعی با هر کسی صحبت کنید و یک مخاطب خوب و با دقت باشید. چگونگی انجام این موارد در زیر آورده شده است:

با هر کسی که صحبت می کنید، هم سطح با او شوید. مثلا اگر با یک کارفرمای احتمالی، گروهی از خیرین سرمایه دار، یک کودک، یک غریبه، و یا یک دختر یا پسر جذاب و خوش تیپ صحبت می کنید آن ها را بالاتر یا پایین تر از خودتان قرار ندهید. به هر فرد در صندلی خود احترام بگذارید و انتظار داشته باشید که آن ها هم همین طور پذیرای شما باشند.

به زندگی دیگران علاقه نشان دهید. بدون کنجکاوی در کار دیگران، از آن ها سؤال هایی را در خصوص زندگی شان، سوابق شان و یا نظرشان در خصوص موضوعاتی خاص بپرسید. شما با مهم جلوه دادن کار هایی که انجام می دهند به آن ها می گویید که به افکارشان احترام می گذارید.

وقتی دیگران با شما حرف می زنند با علاقه مندی به صحبت های شان گوش بدهید و توجه کامل به حرف های شان داشته باشید. با حرکت سر یا با کلامی کوتاه، هم دلی و توافق تان را اعلام کنید، مثلا می فهمم یا درست است تا او مطمئن گردد که به او گوش می دهید و به چیزی که می گوید علاقه دارید. اگر سرشانه طرف مقابل را کمی لمس کنید، توافق یا هم دلی تان را با حرف های او نشان داده و این احساس را به او می دهید که ارتباط خوبی با او برقرار نموده اید.

اسامی افراد را یاد بگیرید و آن ها را به نام شان صدا کنید تا در ملاقات های مجدد، راحت تر اسم شان را به یاد بیاورید.

در اظهار ارادت به دیگران سخاوتمند باشید، اما ریاکاری نکنید، از طرف دیگر اظهار ارادت و تحسین آن ها را هم با وقار و مهربانی بپذیرید، اما هیجان زده نشوید.

یادتان باشد کاریزماتیک بودن به معنی راضی نگه داشتن دیگران نیست. برای افراد کاریزماتیک طرز فکر مردم چندان اهمیتی ندارد، آن ها به طور کلی با جذبه بوده و با تکیه بر ویژگی های خودشان کاریزماتیک هستند.

برای اینکه ببینیم چگونه کاریزماتیک باشیم، باید شوخی کردن را فراموش نکنیم. یک فرد واقعا کاریزماتیک باید بتواند به راحتی دیگران را بخنداند. یکی از خصلت های کسی که همه دوست دارند با او باشند این است که قادر باشد گروهی را بخنداند و سر ذوق آورد. شما باید بتوانید با شوخ طبعی تان دیگران را مجذوب خود کنید. چگونگی انجام این کار در زیر اشاره شده است:

شوخ طبعی را از خودتان شروع کنید. اگر یاد بگیرید چطور خودتان را دست بیندازید، دیگران جذب اعتماد به نفس تان شده و با شما راحت تر خواهند بود. برای این کار لزوما نباید خودتان را کوچک نموده تا به آن ها بگویید که به عیب های تان واقف هستید و اجازه دهید دیگران هم در خندیدن به ایرادهای تان شریک شوند. اگر بتوانید از عهده این کار بربیایید، یعنی از کاریزمای واقعی برخوردار هستید.

یاد بگیرید با افراد مختلف معاشرت داشته باشید. شما باید با ذوق و قریحه فرد یا گروهی که در حال مصاحبه هستید آشنا و هماهنگ باشید. اگر با کسانی صحبت می کنید که شوخ طبعی شان، وقیحانه یا تهاجمی است، از همراهی با آن ها نترسید. اما اگر در جمعی با روحیه حساس یا در کنار یک عظیم تر هستید، لحن شوخی تان را ملایم نموده و به شوخی های مختصر و غیرتهاجمی بسنده کنید. در هنگام ملاقات اول با افراد، محتاط باشید. نباید با لحن یا شوخی نامناسب کسی را عصبانی کنید یا برنجانید.

خودتان را برای خنداندن دیگران خیلی به زحمت نیندازید. قرار نیست هر پنج ثانیه یک بار بامزه گی و شوخ طبعی تان را نشان دهید. یک شوخی یا لطیفه به موقع می تواند تا مدت طولانی اثرش را حفظ کند. کیفیت را به کمیت ترجیح بدهید و در طول یک مصاحبه، به چند شوخی مناسب بسنده کنید.

طناز بودن را تمرین کنید. اگر با کسی راحت هستید و قصد جذب او را دارید، می توانید با شوخی کردن با او، طنازی را یاد بگیرید. این کار شما را به او نزدیک تر می نماید و نشان می دهد هیچ چیزی را خیلی جدی نمی گیرید. فقط حواس تان باشد کسی را انتخاب کنید که ظرفیت پذیرش شوخی های شما را داشته باشد.

برای اینکه واقعا کاریزماتیک باشید نه تنها باید بتوانید گروهی از افراد را جذب کنید، تحت تأثیر قرار دهید و به آن ها گوش دهید، بلکه باید در سرگرم کردن دیگران مهارت کسب کنید و همواره موضوع جالبی برای مطرح کردن داشته باشید، تا دیگران ناخودآگاه به شما گرایش پیدا نمایند و مجذوب تان شوند. چگونگی انجام کار به صورت زیر است:

همه فن حریف باشید. یک فرد واقعا کاریزماتیک باید بتواند با افراد مختلف در خصوص موضوعات گوناگون صحبت کند. شما باید به خوبی مطالعه کنید. هر روز، روزنامه بخوانید و علاقه مندی های متنوعی داشته باشید، مثلا زبان های خارجی و هنر مدرن، تا بتوانید در خصوص این موضوعات با هر کسی بحث و مصاحبه کنید.

می توانید فرهیخته بودن و دانش (حتی به میزان اندک) در خصوص سیاست، تاریخ، علم و ادبیات را تمرین کنید، تا بتوانید مکالمه با طرف مقابل تان را پیش ببرید.

قبل از حرف زدن فکر کنید. در ارتباطات روزمره تان از زواید کم نموده و سعی کنید هر کلمه ای که در گفتارتان استفاده می کنید ارزش معنایی داشته باشد و پیش از اینکه دهان تان را باز کنید، به چگونگی بیان آن عبارت فکر کنید. اگر چیز مهمی برای گفتن ندارید، ساکت بمانید. شاید عجیب به نظر برسد، اما محدود کردن کلام تان، موجب جالب تر شدن بیان تان خواهد شد.

با احساسات تان رابطه برقرار کنید. تحقیقات نشان داده افرادی که به طور کلی کاریزماتیک بودن خود را باور دارند، احساسات قوی تری داشته و همچنین قادرند با احساسات دیگران هم ارتباط برقرار نمایند. از بیان احساس خشم، درد، شعف یا اندوه تان نترسید و از انتقال احساسات و هیجانات تان به شیوه ای مناسب، باکی نداشته باشید.

احساسات و افکارتان را آزادانه بیان کنید. معمولا افراد تمایل دارند افکار و احساسات شان را از همدیگر پنهان نمایند، البته قصد بدی هم ندارند، اما کسی که صادقانه و بدون خجالت یا رفتار عجیب و غریب باشد قادر است تا هر کسی را جذب کند. اگر بتوانید با صداقت و سادگی ارتباط برقرار کنید و به دیگران هم یاری کنید تا اینگونه باشند، در راستا کاریزماتیک بودن قرار گرفته اید. البته، استثنا هایی هم وجود دارد؛ چیزی نگویید که طرف مقابل تان احساس معذب بودن کند یا بخواهد از شما فاصله بگیرد.

برگرفته از: wikihow.com

منبع: فرادید

به "چگونه فردی کاریزماتیک باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه فردی کاریزماتیک باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید